Sylvania 41936 LED8T8L24FGDIM841DC170
MFG Code 41936 Part Number BC19223
8 watts 120 volts
G13 (Medium BiPin) Base Type T-8 Bulb Type
Frosted Finish 82 CRI
1100 Lumens 50000 hrs.
4100 K 1.09" Bulb Diameter
N/A" Light Center Len 24" Max Overall Len
Manufacturer:  Sylvania logo
DISCOUNT PRICING
  Click to Buy Sylvania 41936 Lamp
The Sylvania LED8T8L24FGDIM841DC170 is dimmable with a compatible dimmer.
Connect with us! Email a lighting specialist
BulBConnection.com is proud to be an A+ BBB Accredited Business with the Better Business Bureau
BulBConnection.com is proud to be an Energy Star Partner
We ship the brand you order - Guaranteed
Great deals on Dental Replacement Lamps!
left corner   What's Hot right corner
clear clear
clear
clear
Product Description
Replaces 17W.
LEDVANCE Lamps
SubstiKIT™ LED T8 Type C System
Application
SubstiKIT LED T8 Type C System pairs a dimmable direct current external driver with LED lamps. In applications utilizing multiple lamps, the external driver automatically adjusts the output current to avoid over driving remaining lamps and thus ensuring reliable system performance. It also provides 12Vdc auxiliary output that enables easy addition of wired/wireless controls and sensors to a project. That will not only maximize energy savings, but will provide high quality light for office, education, and retail applications.
Benefits and Features
— Select external drivers work with LEDVANCE LINK™ controls and sensors or other equivalent controls
— Available in 2ft, 3ft, 4ft linear and U-Bend options
— Includes RJ11 connector with lead wires for easy and quick installation for 0-10V dimming controls
— See System Data section below for DLC approved systems
— No warm-up time, instant-on with full light output and stable lamp-to-lamp color
— No UV emission
— System Efficacy up to 160 LPW
— 3000K, 3500K, 4100K, 5000K color temperatures
— CRI >80
— Beam angle: 200° with frosted glass optics
— Light Emitting Angle: 340°
Electrical
— Power Factor >0.9
— THD < 20%
— Dimmable (0-10V)
Rated Life
— 50,000 hours (L70)
Warranty
— NLB Trusted Warranty Program
Operating Temperature
— -4°F to +113°F (-20°C to +45°C)
Max Case Temperature
— 167°F (75°C)
Certifications and Listings
— cETLus
— RoHS
— FCC
— NSF
— DLC 5.1
Installation
Application Information
  3. EM ballast that operates with fluorescent ballasts must be disconnected from the lamps.
  4. Ensure lamp holders/sockets are in good operating condition before installation.
  5. Please do not install LED lamps and fluorescent lamps in the same fixture.
  7. Approved for use with shunted or non-shunted lamp holders.
  10. Refer to the label on the driver for proper DIP switch arrangement for appropriate lamp power.
  11. Do not use 3-4 lamp driver to operate less than 3 lamps.
  12. U-bend lamps are not compatible with 347V drivers.
  13. Operating temperature range between -4°F and 113°F (-20°C and 45°C).
  14. Storage temperature range between -4°F and 176°F (-20°C and 80°C).
  15. Suitable for use in dry and damp environments.
  16. Suitable for open and enclosed fixtures.
  17. Please read all installation instructions before attempting installation.
  18. For detailed warranty information, please see www.ledvanceUS.com.
Specifications
General Specifications
The Sylvania LED8T8L24FGDIM841DC170 41936 bulb has a Sylvania product specification for watts of 8.
Watts
8WATTS
Volts
120VOLTS
A measure of "electrical pressure" between two points. The higher the voltage, the more current will be pushed through a resistor connected across the points. The volt specification of an incandescent lamp is the electrical "pressure" required to drive it at its designed point. The "voltage" of a ballast (e.g. 277 V) refers to the line voltage it must be connected to. This Sylvania 41936 Bulb is rated at 120 volts.
Base Type
G13 (Medium BiPin)BASE TYPE
Bulb Type
T-8BULB TYPE
Rated Average Life
50000 hrsRATED AVERAGE LIFE
Color Temperature
4100 KCOLOR TEMPERATURE
Lumens
1100LUMENS
Color Rendering Index (CRI)
82COLOR RENDERING INDEX (CRI)
Bulb Finish
FrostedBULB FINISH
Dimensions
Maximum Overall Length (MOL)
24.000 in  (609.6 mm)
Bulb Diameter
1.090 in  (27.7 mm)